Rendes Sándor

Rendes Sándor

A nyíregyházi huszártiszt, aki felbosszantotta Hitlert

2020. augusztus 19. - Rendes Sándor

Van egy hely Nyíregyházán, ahol egykor fess huszártisztek vívtak hatalmas csatákat. A záhonyi és a szerencsi vasútvonal közötti területen csaptak össze a katonák sokak örömére, hiszen ahogyan a Nyírvidék is beszámolt róla 1930 szeptemberében: „igen fordulatos és izgalmas jelenetek váltogatták egymást, annyira, hogy sokszor a közönséget is elragadta a hév, s élénk tapssal és kiáltással, serkentette a Hadik huszárok csapatát.” S mint oly sokszor a történelem során a nyíregyházi huszárok ismét győzedelmeskedtek a „csatában”. Ezzel pedig elhódították a Szabolcsi kupát, az első országos lovaspóló verseny fődíját.

Bizony, Nyíregyházának lovaspóló csapata és lovaspóló pályája is volt egykoron. A korábban említett vasúti vonalak által határolt területen volt a levente gyakorlótér, 1930-ban Wack Károly ezeredparancsnok azzal a kéréssel fordul a városhoz, hogy a gyakorlótérből a lovaspóló pálya létrehozásához szükséges területet adja bérbe a póló klub számára. A bérleti szerződés létre is jön, a következő esztendőben pedig az ezred öltözőt, raktárat épít és kutat is fúrat a pályán. (Bővebben a klub megalapításáról a lenti keretes írásban.)

ke_p1.png

Nyíregyháza térképe 1935 forrás: maps.hungaricana.hu

ke_p2.png

Régen és most

A nyíregyházi csapat szép sikereket ér el ezen a pályán. És a csapatnévsorban rendre ott találjuk Dienes Oehm Tivadar nevét, aki a 30-as évek közepére már országosan jegyzett játékos lesz.

ke_p3.png

Lovaspóló mérkőzés Nyíregyházán 1932 Forrás: magyarpoloclub.hu

Jól mutatja a sportág akkori népszerűségét, hogy a játékosok között hercegeket és grófokat is találhatunk szép számmal, valamint rendszeres szereplői a különböző kupáknak ifj. Horthy Miklós, valamint ifj. Bethlen István is. De arra is akad példa, hogy az idősebb Bethlen azaz Magyarország miniszterelnöke is nyeregbe pattan egy-egy mérkőzés erejéig. Ebben a főúri társaságban vívja ki a jogot Dienes Oehm, hogy az 1936-os Berlini Olimpián Magyarországot képviselhesse, mint a Magyar Lovaspóló Csapat tagja.

ke_p_4.png

A Magyarország c. lap is beszámol a csapat felkészüléséről és kiemeli, hogy a nagy pólós tradíciókkal rendelkező országokat, azaz az USA-t, Angliát (Nagy-Britannia) és Argentínát nem győzheti le a magyar csapat, a cél az Európai csapatok között kivívott elsőség lehet. Ez pedig gyakorlatban, mint az később kiderült, azt jelentette, hogy a németeket kell legyőznie a magyaroknak. Ennek oka pedig az, hogy az Olimpiát megelőző, Rómában megtartott olasz-francia-magyar felkészülési körmérkőzésen a magyar csapat fölényes győzelmeket aratott, így az olaszok és a franciák be sem neveztek az Olimpiára.

Így Berlinben összesen 5 ország csapata mérkőzött meg két csoportban (A csoport: Argentína, Nagy-Britannia, Mexico, B csoport: Németország, Magyarország). A magyarok első mérkőzésére augusztus 4-én került sor. 50 ezer! néző volt rá kíváncsi, hogy a német válogatott hogyan bánik el a magyarokkal, de csalódniuk kellett. A magyarok a meccs elejétől kezdődően mindvégig vezettek, a mérkőzés végére sikerült csak összeszedniük a németeknek magukat és kiegyenlíteni az eredményt (8-8). A hetedik játékrész végére eldöntetlen lett a meccs, így hosszabbításra egy un. extra cukkerre volt szükség. Azonban további találatok már nem születtek, így a mérkőzést újra kellett játszani. Erre két nappal később augusztus 6-án került sor. A németek bizakodóan várták a találkozót, hiszen az első meccs végére már egyenrangú ellenfélnek bizonyultak a magyarok ellen. Mi sem bizonyítja mindezt jobban, mint, hogy a második mérkőzésre Hitler is megjelent a díszpáholyban.

A magyarok cserével erősítettek a második mérkőzésre, amelynek köszönhetően sokkal erősebben és eredményesebben játszottak. A negyedik játékrész végére 10-1 re vezettek (Dienes Oehm és Bethlen a negyedik játékrészben szerzett 2-2 találata pecsételte meg végleg a német csapat sorsát), erre Hitler dühösen felpattant a helyéről és elviharzott a mérkőzésről. A meccs végeredménye végül 16-6 lett.

ke_p5.png

A németek fölött szerzett diadal után a magyar csapat szereplése papírforma szerint történt, több győzelmet nem tudtak szerezni a torna során így végül Argentina, Nagy-Britannia és Mexico után a negyedik helyen végeztek. Ezzel sikerült teljesíteniük a kitűzött célt: a németeket verve, a kontinens legjobbjaként zárták az Olimpiát. A diadalt 1939-ben megismétli a magyar csapat (Kovács, Szentpály, Hámory, Dienes Oehm). A Hamburgban rendezett EB-n minden meccsét nyerve lett Európa-bajnok Magyarország, ráadásul a bajnokság legjobbjaiból összeállított kontinens válogatottat is legyőzte 7-1-re. A nyíregyházi olimpikon, Európa-bajnok, Vitéz Dienes Oehm Tivadar, aki képes volt csapattársaival, nagyszerű sportteljesítményével borsot törni Hitler orra alá, 1944-ben 37 évesen hal hősi halált a Kiskunfélegyháza melletti harcokban.

ke_p7.png

DIENES-OEHM TIVADAR, VITÉZ
huszárőrnagy

(Nyíregyháza, 1907. X. 20. - Kiskunfélegyháza, 1944. X. 26.) Anyja: Dienes Erzsébet. Apja: v. Dienes-Oehm Tivadar nyá. tábornok. Vallása: r. k.

1929. VIII. 20.-án a Ludovika Akadémián avatták főhadnaggyá, majd Nyíregyházára a 4. huszárezredhez helyezték. 1932. X. 3. és 1933. IV. 30. között Komáromban elvégezte a lovastisztek lovaglótanfolyamát. Kisebb megszakításokkal 1940. V. 1.-ig Nyíregyházán szolgált. 1935-ben ezred másodsegédtisztként, 1936-ban szakaszparancsnokként, utána pedig a 4/1. huszárosztály visszamaradó különítményének segédtisztjeként tevékenykedett. A Hadik Huszárok Póló Clubja és a Magyar Póló Club versenyzője volt. A nemzeti lovaspóló csapat tagjaként az 1936-os berlini olimpián 4. helyezést ért el. 1936. I. 3.-tól tartósan Budapestre az 1. huszárezredhez vezényelték. 1939. XI. 1.-én századossá léptették elő. 1940. V. 1.-től Cegléden, majd Szabadkán a 2/IL huszárosztályban szolgált tovább. 1944. I. 1.-én őrnaggyá léptették elő. 1944. VI. 15.-től mint a 2/IL huszárosztály nehézfegyverszázadának, majd, mint a 2/II. huszárosztálynak parancsnoka frontszolgálatot teljesített. Kézigránáttalálat következtében Kiskunfélegyházán a Halasi úti belső iskolánál hősi halált halt. 1944-ben a MER Lovagkeresztjével és a MER Tisztikeresztjével tüntették ki. (Bene-Szabó)  

Póló a világégést követően: A II. világháború éveiben még volt szórványos lovaspóló élet Magyarországon, ami a háború után teljesen eltűnt. A szocializmus évei alatt a főúri mulatságnak tartott sport felélesztése szóba sem kerülhetett. Csak a rendszerváltást követően kezdődött meg a magyar lovaspóló élet újra szervezése. 1992-től a lósport iránt elkötelezett személyek vágnak bele a sportág felélesztésébe. A Magyar Polo Club újra alapítása 2000-ben történik meg, a 2010-es Ebreichsdorfi Európa bajnokságon pedig már újra ott találjuk a Magyar Válogatott Póló csapatot, amely folyamatosan képviseli hazánkat azóta is a nemzetközi eseményeken. Az aktuális információkat a www.magyarpoloclub.hu oldalon találja.

 

A Nyíregyházi Hadik-huszárok Póló Klub: Az 1920-as évek végére a lovaspóló is tért hódított a huszárezred tisztikara körében. 1930. június 13-án Wack Károly ezredparancsnok azzal a kéréssel fordult a polgármesteri hivatalhoz, hogy a város a Bethlen Gábor utcai Villany teleptől északra a szerencsi és záhonyi vasútvonalak közötti területen fekvő levente gyakorlótérből 12 magyar hold és 600 négyszögöl területet a póló klubnak adjon bérbe. Ez a szerződés a magyar lovassport támogatására való tekintettel létre is jött, s a város ezt a területet 1940. május 31-ikéig holdanként 30 pengőért adta bérbe.  Közben, szeptember 12-én, a póló klub I. csapata (Fluck Béla őrnagy, v. Dienes Oehm Tivadar főhadnagy, Kricsfalussy Ferenc főhadnagy és Perczel Dénes őrnagy) megnyerte az országos póló verseny I. díját, a Szabolcsi Kupát. 1931-ben az ezred öltözőt és raktárat is épített a pályán s kutat is fúratott. A beruházásokra való tekintettel évi 200 pengőre szállította le, s így is újították meg a pálya bérét 1940-ben újabb 10 esztendőre. 1932-ben a póló klub I. csapata az egy évvel korábban alapított Hadik-kupát, a II. csapat pedig a Szabolcsi-kupát vihette haza. Külön díjért, az ún. Felvidéki-kupáért küzdöttek évről évre a Hadik-huszárok és a miskolci Szondi-tüzérek, melyet felváltva hol az egyik, hol a másik alakulat csapata nyert el. A póló klub működését 1937. június 24-én törvényesítették az alakuló közgyűlésen, melyen 29 Hadik-huszárezredbeli tiszt vett részt. Az alapszabályban kimondták, hogy az egyesület célja a lovaspóló játék népszerűsítése, a lovassport és a magyar lótenyésztés fejlesztése. Az egyesület színe a sötétvörös és a kék, jelvénye a Hadik-címer, szervei: a közgyűlés, a választmány a sportbizottság, a számvizsgáló bizottság és a gazdasági bizottság. Még ezen a napon közfelkiáltással elnökké választották Bezerédy Tibor ezredest, alelnökké Vojnárovits Imre alezredest, titkárrá Kricsfalussy Ferenc századost, pénztárossá Dr. Balázs Gyula segédállatorvost, ellenőrré Farkas Horácz alezredest, pályagondnokká Görgey Miklós hadnagyot. A választmány tagjai Nagy Géza őrnagy, Trümmer Béla százados, Vizy Lóránt főhadnagy, póttagok: Rostás Barna százados és v. Görgey Vincze főhadnagy lettek. A számvizsgálóbizottságba Vukováry György alezredest, Mogyoróssy Ödön századost, Heigerl Gyula gazdászati főhadnagyot, a sportbizottságba Szabó József századost, Vizy Elemér századost, és v. Dienes-Oehm Tivadar főhadnagyot, a gazdasági bizottságba pedig Bezerédy Tibor ezredest, Kenéz Géza főhadnagyot és Dr. Balázs Gyula segédállatorvost választották. (Bene János Nyíregyházi Huszárok JAM 1991)

Források:

Dienes Oehm Tivadar édesapjának életrajza:

http://www.szabarchiv.hu/drupal/sites/default/files/Kurucz%20%C3%81d%C3%A1m-v.%20Dienes%20Oehm%20Tivadar%20(1).pdf

Dr. Ivancsics György a Magyar Póló 1917-1945:

https://www.magyarpoloclub.hu/images/1917-1945-igMPolo.pdf

Bene-Szabó: A magyar királyi honvéd huszár tisztikar 1938-45. (Jósa András Múzeum Kiadványai 52. Nyíregyháza, 2003) https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_SZSZ_Jamk_52_1938_45/?pg=0&layout=s

Dienes Oehm Tivadar haláláról:

Tomka Emil naplója. (A Nyíregyházi Jósa András Múzeum kiadványai, 48. Nyíregyháza, 2001) https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_SZSZ_Jamk_48_Harcteri/?pg=111&layout=s&query=dienes%20oehm

MTI sportkiadás 1936. 08.03.:

https://library.hungaricana.hu/hu/view/SportKiadas_1936_2_1/?pg=267&layout=s&query=dienes%20oehm

Kapcsolódó linkek:

https://m4sport.hu/2016/10/03/sporttorteneti-kuriozummal-bovult-a-magyar-nemzeti-muzeum-gyujtemenye/#

https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=8903

https://filmhiradokonline.hu/watch.php?id=8120

 

A bejegyzés trackback címe:

https://rendessandor.blog.hu/api/trackback/id/tr1916169654
süti beállítások módosítása